BUGÜNLERDE HERKES DİJİTALCİ!...


eski çamlar bardak oldu, d. dönem değişti, eski tutumların bir değeri kalmadı, durumlar tümden değişti.

Bugünlerde Herkes Dijitalci

Dönem değişti, eski çamlar bardak oldu. Her dönemin bir modası var. Bugünün modası da DİJİTAL. Çevrenize bakın herkes dijitalci ya da yakın zamanda dijitalci olacak. Sağlık sektörü de bu değişen dönemden payına düşeni aldı. İlaç firmaları, sağlık kuruluşları dijital dönüşüm için yeni departmanlar, unvanlar oluşturdular ve dijital içerik üretimi ve paylaşımı için harıl harıl çalışıyorlar. Bu dönüşümün emekleme döneminde olduğumuz bir gerçek bu nedenle bazı yanlışlar yapılması da doğal. Ancak Amerikayı da yeniden keşfetmemek lazım.

İlaç firmaları bugün ürünlerini tanıtmak, bilimsel verileri paylaşmak fark, yarar ve avantajlarını ortaya koymak için hem hastalara hem doktorlara yönelik doğru ve farklı içerikler üretmek, etkili ve ölçülebilir paylaşım yapmak gibi bir meydan okuma ile karşılaşmış durumdalar. Doğru adımları atanlar atı alıp Üsküdar’ı geçebilirler. Diğerleri de derede boğulma tehlikesi ile karşı karşıyalar.

Eski, geleneksel pazarlama materyallerine benzer içerikleri dijital içerik olarak dijital mecralarda paylaşarak maalesef dijital pazarlama yapılmış olmuyor. Mecranın dijital mecra olması da o faaliyeti dijital pazarlama yapmıyor.

Teknoloji Resim

Dijital, bir mecra adı değil bir mantalite, bir bakış açısı. Dijital mecra adı verilen mecralarda yapılacak paylaşımların ve bu mecralara yönelik içeriklerin tamamen geleneksel bakış açısından farklılaşmış şekilde üretilmesi bir zorunluluk. Hani dijital çağın ünlü bir sözü var ya “CONTENT IS KING” diye. Hah işte o söz çok doğru söylenmiş bir söz. Her şey içerikle ilgili ve içeriğe bağlı. Uygun içerik olmadan dijital olunmuyor.

Sadece dijitale uygun içerik üretmekle de bitmiyor iş. Kendi dijital mecralarımızı ve uygulamalarımızı da oluşturma zorunluluğu karşımıza çıkıyor.

Bu dönüşümde en kolay şey dijital mecralarda paylaşım yapmak, dijital mecraları bir iletişim ve pazarlama kanalı olarak konumlandırarak doğru şekilde kullanmak. Burada sorun yok zaten herkes bunu çok kolay yapıyor. Takılıp kalacağınız, sizi zorlayacak, sizi banalliğe sürükleyecek, sizi ortalamalar ve vasatlar arasına konumlandıracak tehlike DİJİTAL İÇERİK üretememek olacak. Ve oluyor da…

YARATICILIK ve FARKLILIK

Eğer dijital dönüşüme ayak uydurmak ve öncülerden olmak istiyorsanız dijital ajansınızı seçerken, dijital ekibinizi oluştururken, dijital stratejinizi ve içeriğinizi üretirken en önemli karar noktanız; YARATICILIK ve FARKLILIK katsayısına bakmanız olmalıdır.

Herkesin yaptığını yaparak, herkesin gittiği yoldan giderek ancak herkes gibi olursunuz. Bunun sonu da vasatlıktır.

Sizi KRAL yapacak olan içeriktir. Dört elle yaratıcı içeriğe sarılın ve ucunu sakın ola bırakmayın…
Yazar Hakkında

Dr. Murat Toktamışoğlu

Dr. Murat Toktamışoğlu

Beyin Odaklı Eğitimler (Satış.Liderlik.Motivasyon.Pazarlama.İletişim)
Kurumsal Eğitim ve Danışmanlık
Motivasyon Konuşmacısı
Beynimi Seveyim Stand-Up Beyin Show
Kreatif Direktör
Yapımcı/Yönetmen/Yazar